Jak jsme naháněli prezidentského kandidáta

11. 01. 2008 16:56:10
Když Jan Švejnar oznamoval svou kandidaturu na prezidenta, slíbil, že bude pracovat hodně a dokonce efektivněji než současná hlava státu. Asi na tom něco bude a Jan Švejnar skutečně nedělá nic jiného. Nejí, nespí, pouze pracuje. Soudě alespoň podle toho, že si dosud nenašel čas odpovědět na některé otázky, které jsme mu zasílali.
Jan Švejnar asi nejí, nespí, pouze pracuje.Jan Švejnar asi nejí, nespí, pouze pracuje.Dan Materna, MAFA

Při několikerém urgování vždy z úst Švejnarových spolupracovníků vypadne omluvné vysvětlení. Pan profesor toho má hodně, nestíhá, ale na danou věc se snad podívá. Dívá se na ni už několikátý měsíc.

MF DNES pro jedno ze svých zaříjových vydání oslovila Švejnara a další, v té době uvažované, kandidáty na hlavu státu. Položila jim několik jednoduchých otázek na rozličná témata. Co soudíte o radaru, olympiádě či komunistické straně? Odpověděli všichni, kromě pana profesora. Následné vydání deníku se tedy muselo bez jeho názorů obejít.

Do chystané lednové prezidentské přílohy jsme pak otázky oprášili, rozšířili a opět je poslali prezidentskému kandidátovi, nyní už oficiálnímu a dychtivému hradního úřadu. Naivně jsme si tehdy mysleli, že muž, který média ke svému zvolení potřebuje a je v Česku téměř neznámý, příležitost představit své názory uvítá. Navíc mu otázky nejsou cizí, už je přece jednou dostal.

Obeslali jsme proto i jeho tým, otázky poslali pro jistotu vícekrát a ještě vše jistili přes známosti. Po týdnu mlčení přilétla první vlaštovka. Ujištění, i když opatrné, protože pan profesor toho má hodně a je možné, že to do daného termínu nestihne.

Nestihl, ale nás tím nezaskočil. Jeho výroky jsme totiž pro jistotu po předchozích zkušenostech dopředu posbírali z různých prohlášení v médiích a obešli se bez něj.

V on-line rozhovoru se však bez něj obejít nemůžeme. A i k němu byla cesta dlouhá, neřkuli trnitá.

První oslovení v listopadu zůstalo bez výsledku. Kolegovi se Švejnara k on-line rozhovoru přemluvit nepodařilo, úkol přešel posléze na další členy redakce, kteří prezidentského kandidáta uháněli, jak to jen šlo. Nové role se mezitím ujala i nová Švejnarova mluvčí Klára Pospíšilová. Od té chvíle se počet příslibů sice znásobil, ale stále zůstalo jen u nich.

Až jako předvánoční dáreček jsme pak obdrželi vytoužený termín. Třetího ledna bude mít pan Švejnar volnou hodinku, aby mezi mnoha jinými povinnostmi odpověděl na zvídavé otázky čtenářů iDNES.cz. Zajásali jsme a odešli s pocitem dobře odvedené práce na vánoční odpočinek. Pan Švejnar ale odpočinek neměl, i přes svátky pokračoval ve své kampani a s americkou rodinou objížděl české luhy a háje.

Druhého ledna nového roku jsme už zase usilovně pracovali, ale prezidentský kandidát pracoval ještě usilovněji. Loučil se na letišti s rodinou, která se mezitím vracela zpět do Států a na on-line rozhovor tak čas opět nevyzbyl. Někdy v té době jsem se více seznámil s mluvčí pana Švejnara, se kterou jsem si každý den několikrát volal. Má příjemný hlas, takže odmítnutí termínu tolik nebolí...

Ušetřím vás zdlouhavého popisování. Ani nevíte, jak týden dokáže uběhnout rychle. Bylo tu pondělí 7. ledna a s ním konečně vytoužený posun. "Tento týden ještě ne, ale ten další už skutečně," sdělila mi mluvčí. Paráda, tak už víme týden. Dozvědět se přesný den a datum je pak už brnkačka, za dalších několik dní si tak skutečně můžeme do redakčního kalendáře zapsat těžce vybojované datum. A zapište si ho i vy. Pan profesor vám v hodince volna mezi jinými svými aktivitami odpoví na vaše dotazy 18. ledna od deseti hodin.

Adam B. BartošAdam B. Bartoš
redaktor iDNES.cz

Autor: Redakční blog iDNES.cz | pátek 11.1.2008 16:56 | karma článku: 42.82 | přečteno: 16709x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Média

Libor Čermák

Na ČT bych chtěl slyšet i kritiku pražskokavárenských ideologií

V ČT se prý považují za nevyváženější zpravodajství. Ale když to tak prý je, proč kromě tvrdé kritiky Zemana, Babiše a Okamury neslýcháme i tvrdou kritiku politiků ze stran pražské kavárny, tedy tzv. rádoby "demobloku"?

11.7.2019 v 7:41 | Karma článku: 39.72 | Přečteno: 1063 |

Martin Zbela

Boj proti „fake news“ je jeden velký „fake“, přiznala mezi řádky odbornice

Zajímavý rozhovor s erudovanou „odbornicí na fake news“ Petrou Vejvodovou přinesl server iDNES. Paní doktorka vysvětlila čtenářům, jak se obrnit např. proti kritice Evropské unie a jak odolat pomluvám Merkelové a Sorose.

7.7.2019 v 13:58 | Karma článku: 40.54 | Přečteno: 1507 |

Tomáš Vyoral

Ředitel ČT Dvořák dostane bonus 2,42 milionu. Není to za tu žádoucí agitku málo, soudruzi?

Radní ČT rozhodli o udělení ročního bonusu řediteli ČT Petru Dvořákovi v plné výši 2,42 milionu. Tak tendenční EUSA směr drží na výbornou a platy svých předních aktivistických koní, jež dotujeme, ututlává fajně. Soudruh se nezapře

4.7.2019 v 11:12 | Karma článku: 41.90 | Přečteno: 1532 | Diskuse

Lubomír Sedlák

Budeme novináře volit?

Něco takového navrhuje předseda KSČM Vojtěch Filip, který podle serveru www.iHned.cz prohlásil, že „mediokracie vítězí na demokracií“.

4.7.2019 v 10:50 | Karma článku: 7.72 | Přečteno: 188 | Diskuse

Lubomír Sedlák

Lidé padající z letadel, pohledy ne delší pěti vteřin a souložící zlodějka

„Z letadla spadl muž na zahradu v Londýně“, hlásá titulek zprávy ČTK, kterou zveřejnila Mladá fronta Dnes.

3.7.2019 v 20:47 | Karma článku: 20.78 | Přečteno: 2563 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7924
Redakční blog iDNES.cz

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz